ZUS: mLegitymacja emeryta-rencisty

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.

W nowym roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskają mLegitymację. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS.

Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. ZUS wystawi również mLegitymację emerytom i rencistom, którzy mają już legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej i elektronicznej.

2023-01-16

Lekcja w urzędzie

10 stycznia br. uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich wraz z nauczycielką Anetą Cyran w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie odwiedzili Urząd Miejski w Dukli. W sali narad spotkali się z pracownikiem zajmującym się promocją i informacją Krystyną Boczar-Różewicz, która opowiedziała im o samorządzie terytorialnym, o formach samorządów, o tworzeniu prawa lokalnego, a także o zadaniach własnych i zleconych  gminy. Uczniowie odwiedzili Urząd Stanu Cywilnego, gdzie kierownik USC Mirosław Matyka opowiedział  o zadaniach zleconych przez Wojewodę, który w terenie reprezentuje rząd. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli stare księgi metrykalne. Jedna z ksiąg ma już 150 lat. Dowiedzieli się również, że inne jeszcze starsze znajdują się już w archiwum państwowym. Na zakończenie lekcji spotkali się w gabinecie burmistrza z zastępcą burmistrza Dukli Łukaszem Pirogiem.

kbr

2023-01-12

Konkurs szopek rozstrzygnięty

9 stycznia br. podczas uroczystości podsumowania XXIV Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli zostały wręczone zwycięzcom  dyplomy i nagrody. Organizatorem konkursu jest od początku starostwo powiatowe w Krośnie.

W tym roku w konkursie wzięło udział  109 szopek z powiatu krośnieńskiego oraz powiatów słowackich svidnickiego i stropkovskiego. Jury wyłoniło 43 laureatów w sześciu kategoriach. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie szopki z naturalnych materiałów. W tradycję bożonarodzeniową związaną z historią szopki wprowadził dyrektor Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek. Dyrektor podkreślił, że jak co roku komisja oceniająca miała trudne zadanie, ponieważ na konkurs przekazywane są bardzo piękne i pomysłowo wykonane szopki. Omówił także wyniki konkursu oraz prace znajdujące się na pokonkursowej wystawie.

2023-01-11

Andrzej Cierniewski koncertował w Dukli!

Dzisiaj (8 stycznia br.) w kościele u OO. Bernardynów odbył się koncert Andrzeja Cierniewskiego. Artysta wykonał kolędy, pastorałki, a na zakończenie utwór Znaszli ten kraj....

Słuchacze żywo reagowali na kolejne utwory i nagradzali artystę dużymi brawami. Koncert otworzyła dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj. Po zakończeniu koncertu artyście wraz z zespołem i wszystkim uczestnikom podziękował gwardian dukielskiego klasztoru o. Tacjan Mróz

Organizatorem koncertu byli: Klasztor OO. Bernardynów w Dukli i Ośrodek Kultury w Dukli.

kbr

2023-01-10