- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Pielgrzymowali do Krzyża Wdzięczności
Pielgrzymowali do Krzyża Wdzięczności
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 1050 lecie Chrztu Polski
Postawienie Krzyża Wdzięczności 11 sierpnia 2007 roku w Iwli (Łazy–Kąt), było wypełnieniem obietnicy danej Panu Bogu przez ocalałych z pożogi wojennej mieszkańców Iwli, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali się w okolicznych lasach. Wielu ocalonych odeszło na zawsze, ale ich potomkowie: synowie i wnuki dopełnili danej obietnicy, a stało się to z inicjatywy ks. Ryszarda Szwasta syna jednego z ocalonych, dzisiaj już
śp. Stanisława Szwasta.
Rokrocznie odbywające się pielgrzymki są podziękowaniem za ocalenie życia, są także manifestacją patriotyczną. Każdego bowiem roku akcentowane jest ważne wydarzenie mające związek z Iwlą, a podkreślające patriotyzm, odwagę i zaangażowanie mieszkańców Iwli w sprawy swojej Ojczyzny, tej Małej, ale w szerszej perspektywie Ojczyzny. W tym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą 1050 lecie Chrztu Polski.
Msza św. dziękczynna, koncelebrowana została odprawiona pod przewodnictwem ks. Kazimierza Kaczora archiprezbitera krośnieńskiego. Piękne kazanie, nawiązujące do Chrztu Polski, wygłosił ks. prałat Stanisław Siara z dukielskiej parafii. Po mszy św. odsłonięta została tablica upamiętniająca 1050 lecie Chrztu Polski, ufundowana przez ks. Ryszarda Szwasta, przez: Andrzeja Bytnara burmistrza Dukli, Marię Kurowską wicemarszałek województwa podkarpackiego, ks. prałata Stanisława Siarę, ks. Ryszarda Szwasta.
W pielgrzymce uczestniczyli: mieszkańcy Iwli, władze gminy: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, wicemarszałek województwa podkarpackiego, parafianie księdza Ryszarda z byłych jego parafii, w których pracował: Trzebosi, Czarnej, Osobnicy i Korczowej, strażacy z OSP Iwla z prezesem Andrzejem Ukleją, prof. Mieczysław Ryba, Marek Galewicz, syn ostatniego przed II wojną światowa dyrektora szkoły w Iwli dyrektorzy szkół z gminy Dukla, koleżanki i koledzy księdza Ryszarda z liceum, a także przyjaciele z Polski, Francji, górnicy z diecezji bielsko-żywieckiej. W pielgrzymce uczestniczył już po raz drugi Francuz, ormiańskiego pochodzenia Serge Paloyan, który 22 kwietnia koncertem fortepianowym zapoczątkował obchody 20. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II i kanonizacji największego duklanina św. Jana z Dukli. Pielgrzymka zakończyła się spotkaniem na podworcu domu ks. Ryszarda. Wystąpił zespół młodzieżowy z Cisnej koło Bielska-Białej. W formie prezentacji zdjęciowej przypomniano dziesięć poprzednich pielgrzymek
Krystyna Boczar-Różewicz
Serdeczne podziękowania dla Rodziny księdza Szwasta, która rokrocznie przygotowuje poczęstunek dla pielgrzymów przy domu księdza w Iwli, a także wszystkim którzy przynoszą różne wiktuały. Szczególne podziękowania należą się Siostrom, które nie tylko przed pielgrzymką, ale również i po pielgrzymce mają ręce pełne roboty.
uczestnicy pielgrzymki