Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Narodowe Czytanie 2023 w Dukli


Narodowe Czytanie zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Prezydent Andrzej Duda kontynuuje tę tradycję. W tym roku w związku z 160 rocznicą Powstania Styczniowego czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ta najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej powstawała w latach 1886-1887, w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy i wyrazistych bohaterów, a także odwołania historyczne porównywano ją do „Pana Tadeusza”.

W gminie Dukla uczestniczyliśmy aktywnie w tym wydarzeniu już po raz czwarty. Organizatorami, podobnie jak w latach poprzednich byli Gmina Dukla, Muzeum Historyczne -Pałac w Dukli i Ośrodek Kultury w Dukli. Pogoda była wspaniała i czytanie odbyło się w pięknej scenerii dukielskiego pałacu. Przybyłych czytających i słuchaczy przywitała Krystyna Boczar-Różewicz, następnie burmistrz Dukli odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pani Jolanta Wojdyła, nauczycielka języka polskiego i historii w Liceum Ogólnokształcącym w Dukli wprowadziła słuchaczy w epokę, bardzo pięknie dokonała analizy utworu. 12 osób czytało wybrane przez siebie fragmenty powieści, a byli to: Mariusz Folcik – przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli, Barbara Marchewka – prezes Stowarzyszenia Animare,  Ania Chłopecka z Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli, Basia Pudło z Urzędu Miejskiego w Dukli, Krystyna Boczar-Różewicz – również z Urzędu Miejskiego w Dukli, Amelia Piechowicz – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, duklanka, Joanna Szczurek – dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dukli, Józef Bek – radny Rady Powiatu Krośnieńskiego, Mateusz Such – dyrektor dukielskiego Muzeum, Małgorzata Walaszczyk – Faryj – dyrektorka Ośrodka Kultury w Dukli, Magdalena Krukar – przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Spraw Obywatelskich  Rady Miejskiej w Dukli, Józefa Winnicka-Sawczuk - radna Rady Powiatu Krośnieńskiego.

W czytaniu uczestniczyli licealiści z dukielskiej szkoły wraz z dyrektorem Radosławem Ziębą i nauczycielami, a także Zenon Leńczyk – przewodniczący Zarządu Osiedla wraz z małżonką i wielu mieszkańców miasta i gminy Dukla.

Galeria zdjęć...

Krystyna Boczar-Różewicz

 

2023-09-15

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.