- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
Ballady i romanse lekturą Narodowego Czytania 2022
3 września br. w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli Gmina Dukla wspólnie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury w Dukli zorganizowała Narodowe Czytanie. To akcja społeczna, od jedenastu lat propagująca znajomość literatury narodowej, organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku, a w gminie Dukla w 2015 i było zorganizowane przez Liceum Ogólnokształcące. Lekturą tegorocznego czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, utwór który zapoczątkował romantyzm w Polsce, epoki będącej istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu. Fragmenty listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Słowo wstępne dotyczące okoliczności powstania utworu i samej epoki wygłosiła Jolanta Wojdyła – nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Dukli.
Wzięli w niej udział burmistrzowie Dukli, pracownicy Urzędu Miejskiego w Dukli, kierownicy jednostek gminy Dukla, radni Rady Miejskiej w Dukli: przewodniczący Mariusz Folcik i przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Spraw Obywatelskich Magdalena Krukar, Barbara Marchewka i Joanna Sadowska -Wrzecionko ze Stowarzyszenia Inicjatyw Ekologicznych „Animare”. W wydarzeniu wzięła udział właścicielka pałacu w Dukli pani Aleksandra Tarnowska - Męcińska.
Uczestniczyli w nim również mieszkańcy gminy Dukla, w tym Józef Bek – radny Rady Powiatu Krośnieńskiego. Uczestnicy spotkania otrzymali książki z pamiątkową pieczęcią i pocztówki z panoramą Dukli.
Ballady i romanse to debiutancki tom wierszy Adama Mickiewicza, który ukazał się w Wilnie w czerwcu 1822 roku zatytułowany Poezyje. Powstanie większości ballad wiąże się z okresem, kiedy Adam Mickiewicz mieszkał w Wilnie i Kownie. To również czas niespełnionej miłości poety do Maryli Wereszczakówny. Ważnym elementem mającym wpływ na charakter Ballad i romansów jest przyroda, a także znajomość, która wyniósł z dzieciństwa, ludowych podań i legend..
Krystyna Boczar-Różewicz