- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025
"Jan Liwacz - człowiek niepokorny" Promocja XX tomu Biblioteki Dukielskiej

10 marca 2025 roku o godz. 17.00 w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbyła się promocja książki pt. „Jan Liwacz – człowiek niepokorny – historia kowala, więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz ” autorstwa Krystyny Boczar-Różewicz. Książka została wydana w ramach Biblioteki Dukielskiej przez Gminę Dukla.
Dyrektor Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli Mateusz Such przywitał przybyłych na promocję książki gości, zaprezentował program spotkania, sylwetkę Jana Liwacza i autorkę książki. Przypomniał, że rok 2025 to 80 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Książka przedstawia dzieje Jana Liwacza, kowala urodzonego w Nadolu koło Dukli, który trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz jednym z pierwszych transportów w czerwcu 1940 roku. Więzień 1010, bo taki numer obozowy otrzymał Jan Liwacz, na zlecenie kapo Müllera z obozowej ślusarni wyciął i wykuł litery napisu „Arbeit macht frei”. Po wygięciu rurek i umocowaniu na nich spawem wykutych liter hasło zawisło nad bramą głównego obozu Auschwitz. Pomagający mu przy tym współwięźniowie zamontowali wadliwie literę „B” do góry nogami. Nie wiadomo jednak, czy był to przypadek, czy zamierzone działanie. Autorka opowiedziała o pracy nad zbieraniem materiałów do książki, bo jest ona oparta wyłącznie na materiałach źródłowych, pozyskanych z archiwów lub z wywiadów z ludźmi pamiętającymi jeszcze bohatera książki lub członków jego rodziny mieszkających w Nadolu, Dukli, Bukowsku i Bystrzycy Kłodzkiej. W przedstawianej prezentacji pokazała unikatowe skany dokumentów i archiwalnych zdjęć. Po prezentacji książki wywiązała się dyskusja dotycząca nie tylko Jana Liwacza, ale również tematyki obozu w Auschwitz.
Spotkanie uatrakcyjnił program artystyczny w fortepianowym wykonaniu Piotra Propokowicza „Nostalgiczna improwizacja”, absolwenta Konserwatorium Muzycznego w Tel Awiwie. Po zakończonym programie organizatorzy Gmina Dukla i Muzeum Historyczne -Pałac w Dukli zaprosili przybyłych gości na mały poczęstunek.
Książkę można zakupić w Informacji Turystycznej w Dukli, ul. 3 Maja 1.
Krystyna Boczar-Różewicz