Sacrum w przestrzeniach malarskich Stanisława Białogłowicza

8 czerwca br. w Muzeum Historycznym –Pałac w Dukli została odbył się wernisaż wystawy  zatytułowanej „Sacrum w przestrzeniach malarskich Stanisława Białogłowicza”, zorganizowanej z okazji 20. rocznicy papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II do Dukli i kanonizacji św. Jana z Dukli.

Na wystawie znajduje się około 60 prac autorstwa prof. Stanisława Białogłowicza. Komisarz wystawy, kustosz dukielskiego muzeum Aleksandra Żółkoś zaprezentowała postać Artysty i Jego twórczość. Wśród prezentowanych prac znajduje się obraz zatytułowany „Święty Jan na puszczy” wykonany przez Artystę dla uczczenia 20. Rocznicy kanonizacji św. Jana z Dukli przez Jana Pawła II.
O twórczości Artysty Tadeusz Gustaw Wiktor we wstępie do katalogu  „Po jasnej stronie życia” zatytułowanym „Sakralne wątki” pisze: Teologiczny dyskurs malarza manifestuje się tutaj poprzez transpozycje nowotestamentowych obrazów, symboli, metafor czy też kanonicznych reguł ikony prawosławnej, bizantyjskiej, oraz innych obrazów religijnych o chrześcijańsko-łacińskim rodowodzie……Również Białogłowicz zastane w Tradycji motywy modlitewno-kontemplacyjne świętych obrazów tak po malarsku przetwarza, a zarazem tak je duchowo pochłania, że uwalnia się od ich formalnego podłoża, kreując wielce osobistą wizję  figuracji quasi-religijnej.

Wystawa czynna do końca sierpnia. Serdecznie zapraszam.

2017-06-11